Zespół przewlekłego zmęczenia to stan, w którym czujesz się wyczerpany przez cały czas i nie masz energii do robienia czegokolwiek. Znany jest również jako przewlekłe zmęczenie lub uporczywe wyczerpanie i może być niezwykle trudny do zniesienia. Czasami nie ma oczywistej przyczyny Twojego przewlekłego zmęczenia, ale istnieje wiele różnych czynników wyzwalających, które mogą prowadzić do tego stanu, jeśli doświadczasz ich często.
Depresja i lęk
Depresja i lęk to dwie z najczęstszych przyczyn przewlekłego zmęczenia. Dzieje się tak często dlatego, że osobom cierpiącym na te schorzenia trudno jest wstać z łóżka i znaleźć energię na podstawowe codzienne zadania. Depresja to stan, w którym doświadczasz zmiany nastroju i tracisz zainteresowanie czynnościami, które kiedyś sprawiały Ci przyjemność. Jest uważana za chorobę psychiczną i jest powszechna u wielu ludzi w każdym wieku, chociaż jest szczególnie powszechna u młodych ludzi. Lęk jest kolejnym zaburzeniem zdrowia psychicznego i jest bardziej skoncentrowany na uczuciach zmartwienia i nerwowości.
Brak snu
To może brzmieć zaskakująco, ale wiele osób, które cierpią z powodu przewlekłego zmęczenia mają zmniejszoną ilość snu. Może to być spowodowane różnymi przyczynami, takimi jak lęk i depresja, lub dlatego, że dana osoba ma stan medyczny, który wpływa na jej sen, taki jak bezdech senny. Słaby sen może sprawić, że poczujesz się wyczerpany i zmęczony przez cały czas, dlatego wiele osób, które nie śpią dobrze, odczuwa zmęczenie. Krótkotrwały brak snu może również sprawić, że poczujesz się zmęczony, zwłaszcza jeśli nie dostajesz wystarczającej ilości snu każdej nocy. Sen jest ważną częścią naszego codziennego życia i potrzebujemy go, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie.
Zmiany hormonalne
Wiele kobiet doświadcza zmian w hormonach, które regulują ich cykle menstruacyjne podczas menopauzy. Te zmiany hormonalne mogą prowadzić do chronicznego zmęczenia, ponieważ powodują zmiany we wzorcach snu, układzie odpornościowym i metabolizmie. Mężczyźni mogą doświadczyć podobnych zmian hormonalnych, ale prawdopodobieństwo wystąpienia u nich tego samego rodzaju skutków jest mniejsze.
Skutki uboczne leków
Jeśli przyjmujesz kurs antybiotyków, antydepresantów lub leków na cukrzycę, możesz doświadczyć efektu ubocznego, jakim jest przewlekłe zmęczenie. Jest to szczególnie częste w przypadku antydepresantów, które są czasami przepisywane na przewlekłe zmęczenie. Skutki uboczne niektórych antybiotyków i leków na cukrzycę mogą również powodować silne zmęczenie i znużenie organizmu. Jeśli jesteś na kursie antybiotyków, staraj się unikać przyjmowania jakichkolwiek leków bez recepty lub ziołowych, ponieważ mogą one wchodzić w interakcje z antybiotykami.
- Admin