Lekkostrawny burger? To możliwe! Poznaj nasz sprawdzony przepis!

Dzięki kilku sprytnym sztuczkom i zamianie niektórych składników na inne burger, znany jako danie dość ciężkie, może stać się lekkostrawny! Jeśli jesteś na diecie lub po prostu masz ochotę na zdrowy obiad, poznaj nasz sprawdzony sposób na przygotowanie lekkostrawnego burgera!

Nie taka wołowina straszna

Podstawową kwestią jest mięso, ponieważ to od niego w głównej mierze zależy to, czy danie będzie lekko, czy ciężkostrawne. Tradycyjnie do burgerów wykorzystuje się wołowinę z nieco bardziej tłustych partii, takich jak antrykot, rostbef czy łopatka. Wybór ten podyktowany jest potrzebą zachowania smaku i soczystości kotleta. Warto jednak pamiętać, że wysokiej jakości, dobrze zgrillowana wołowina jest mięsem bardzo zdrowym, pełnym wartości odżywczych. Sztuka to jej odpowiednie przyrządzenie, bez szkodliwych polepszaczy smaku, nadmiaru soli i innych dodatków.

Jeśli mimo wszystko wolisz inne rodzaje mięsa, postaw na indyka. To jedno z najbardziej lekkostrawnych mięs, do tego bardzo zdrowe. Sztuką jest takie jego przyrządzenie, by pod wpływem obróbki cieplnej nie stało się suche. Najlepiej, by zostało zmielone tuż przed trafieniem na ruszt. Unikaj paczkowanych porcji, które mogą być nieświeże lub zawierać niepotrzebne dodatki.

Mięso z indyka przygotowuje się dokładnie tak, jak wołowinę. Możesz do niego dodać posiekaną cebulę i czosnek przeciśnięty przez praskę. Uformuj kotlety, a następnie piecz je na grillu lub w piekarniku z opcją grill. Ostatecznie możesz je też usmażyć na patelni, choć wtedy z pewnością będą bardziej tłuste.

Przepis na lekki sos

Delikatne dla naszych żołądków i sprzyjające diecie sosy to te na bazie jogurtu naturalnego. Do lekkostrawnych burgerów z mięsem indyka pasuje na przykład sos tzatziki. Przygotowany z jogurtu greckiego, startego ogórka i odrobiny soku z cytryny sos idealnie komponuje się z indykiem. Jeśli wolisz smaki nieco ostrzejsze, postaw na sos na bazie musztardy, majonezu i miodu.

Unikaj bardzo ostrych sosów, takich jak chili, sriracha czy tabasco. Wprawdzie zawarte w nich substancje pozytywnie wpływają na zdrowie, jednak żołądek nie zawsze dobrze radzi sobie z ich przetrawieniem. Jeśli mimo wszystko chcesz swojego burgera nieco zaostrzyć, postaw na pikantny dodatek w niewielkiej ilości.

Naturalna bułka

Paczkowane burgerowe bułki z marketów zwykle zawierają sporo syntetycznych substancji, dlatego lepiej postawić na te samodzielnie zrobione lub świeże, kupione w piekarni. Warto pamiętać, że bułkę też można zgrillować – będzie wtedy bardziej chrupiąca niż ta odgrzana w mikrofali.

Dowolna kompozycja warzyw

Jeśli chodzi o warzywa, te same w sobie są lekkostrawne, więc masz pełną dowolność! Zamiast samodzielnie gotować, możesz też wybrać się na wyjątkowe burgery Poznań do Pasibusa. W bogatym menu tej wywodzącej się ze street foodu restauracji znajdziesz wiele lekkostrawnych wersji swojej ulubionej, aromatycznej kanapki! Taki burger to doskonały sposób na zdrowy obiad dla całej rodziny.