Czy wiesz, że powietrze w pomieszczeniach może być nawet pięciokrotnie bardziej suche niż na zewnątrz? Nie jest więc zaskoczeniem, że około 90% osób doświadcza jakiejś formy suchości skóry w biurze. Wysoki poziom CO2 i lotnych związków organicznych pochodzących ze środków czystości, komputerów i kopiarek, a także ciągłe otwieranie i zamykanie okien wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniach. Oznacza to, że jeśli w Twoim środowisku pracy występuje szereg czynników stresogennych, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to również środowisko, w którym występuje suche powietrze.
Jakie są przyczyny suchego powietrza w biurze?
Dwie największe przyczyny suchego powietrza w biurze to także dwa najczęstsze stresory biurowe: słaba wentylacja i wysoki poziom CO2.
- Słaba wentylacja - Powietrze w pomieszczeniach jest zazwyczaj o 10%-30% bardziej wilgotne niż powietrze na zewnątrz. Jeśli więc nie wentylujesz budynku prawidłowo, możesz uwięzić w nim zbyt wiele wilgoci. Może to być szczególnie problem, jeśli w Twoim środowisku pracy znajduje się wiele roślin wewnętrznych.
- Wysoki poziom CO2 - Poziom dwutlenku węgla w pomieszczeniach jest często 2-5 razy wyższy niż na zewnątrz. Może to być spowodowane czynnościami wykonywanymi w pomieszczeniach, które powodują powstawanie CO2, jak również brakiem okien, przez które mógłby on uciec.
Jeśli w Twoim środowisku pracy występuje suche powietrze, jest szansa, że masz do czynienia z suchą, swędzącą i łuszczącą się skórą. Suche powietrze może również prowadzić do swędzenia lub łzawienia oczu, bólów głowy, trudności z zasypianiem i innych. Suche powietrze może być również problemem dla wrażliwych typów skóry, takich jak osoby z trądzikiem różowatym. Suche powietrze może nasilać objawy trądziku różowatego, prowadząc do zaczerwienienia, podrażnienia, rumienia i zgrubień na skórze. Wreszcie, suche powietrze jest szkodliwe dla Twoich płuc. Może prowadzić do kaszlu, świszczącego oddechu i innych dolegliwości, zwłaszcza u osób cierpiących na astmę.
3 sposoby na uniknięcie suchego powietrza w biurze
Aby uniknąć suchego powietrza w biurze, powinieneś najpierw zidentyfikować czynniki stresogenne w swoim środowisku pracy, które je powodują. Możesz to zrobić poprzez monitorowanie jakości powietrza w pomieszczeniach.
- Zwiększ wentylację - Jeśli znajdujesz się w środowisku o słabej wentylacji (jak np. piwnica), możesz zainstalować system wentylacyjny. Upewnij się, że system ten pozwala na prawidłową wentylację i ma możliwość zamknięcia i ponownego otwarcia w godzinach sprzątania.
- Ogranicz użycie środków czyszczących - Ogranicz użycie środków czyszczących, szczególnie tych recyrkulujących. Jeśli używasz jonowego środka czyszczącego, upewnij się, że nie ma on ponownego obiegu. - Zamknij okna w godzinach sprzątani
- Jeśli używasz środków czyszczących w swoim środowisku pracy, upewnij się, że okna są zamknięte w godzinach sprzątania.
- Admin